Zkušenosti s Bankerat.cz – rozhovor s investorem

V dnešním článku Vám přinášíme rozhovorem s investorem P.D., který přes Bankerat zatím investoval kolem 200 000 Kč. Pokud máte i Vy s Bankeratem nějaké zkušenosti, podělte se o ně prosím v diskuzi, nebo nám je sdělte na mail. Rádi je pak zpracujeme třeba do dalšího článku.

Jak jste se k Bankeratu dostal?

P.D.: Už ani nevím, jak jsem na Bankerat narazil. Bylo to myslím zhruba před rokem. Nejspíš jsem na něj narazil v některém internetovém médiu. Zdálo se mi to zajímavé a tak jsem si udělal záložku a pak se k Bankeratu vrátil.

Proč jste se přes něj rozhodl investovat své prostředky?

P.D.: Měl jsem nějaké naspořené peníze které mi jen tak ležely na bankovním účtu. Dělal jsem si nějak pořádek ve svých osobních věcech a napadlo mě, že je to vlastně škoda. A tak jsem hledal nějaký způsob investice, kdy se to zhodnotí líp, než v té bance. Přemýšlel jsem hlavně nad cennými papíry ale to mi pak v bance řekli, že se tak malá částka investovat moc nevyplatí. A potom jsem narazil na tu záložku Bankeratu a rozhodl se pro něj. Oproti akciím a podobně jsem nepotřeboval tak velké částky a zhodnocení bylo opravdu lákavé. Navíc za minimum práce.

Studoval jste před investicí přes portál něco? Prověřoval jste portál?

P.D.: Musím se přiznat, že ne. Myslím, že jsem ani nečetl obchodní podmínky. Měl jsem takový pocit, že v té době, co jsem do toho vstupoval, to už muselo být dostatečně prověřeno ostatními. No ale byla to spíš lenost. Teď už ale mám všechny smlouvy a podmínky pročtené a ostatním bych to doporučil dělat to předem. Někdy jsou tam totiž dost zajímavé věci.

Jak probíhala Vaše první aukce?

P.D.: Zadal jsem asi tři nabídky a čekal, co se bude dít. Nějak jsem se rozmyslel, že bude asi lepší, když peníze rozdělím a investuji ve více menších půjčkách, než v jedné velké. To se mi zatím určitě vyplatilo. Dost to sníží riziko toho, že všechny své peníze utopíte v jednom neplatiči.

            Měl jsem tedy zadané tři nabídky a všechny byly dlužníky přijaty. Pak trvalo asi týden až dva, než mi přišly smlouvy už podepsané od dlužníků. Člověk dostane všechny papíry, které po dlužníkovi požadoval. Může si je prohlédnout ale pak je musí zase poštou vrátit Bankeratu do úschovy. Samozřejmě si nechá jednu kopii smlouvy. Já jsem si to všechno pro jistotu okopíroval a mám to založeno, pokud by někdo přestal platit. Nebylo mi úplně přijemné, když jsem si představil, že bych nad tím neměl vůbec žádnou kontrolu.

Kolik jste dohromady od začátku investoval?

P.D.: Teď jsem se dostal k nějakým dalším penězům a navíc se mi už něco vrátilo z těch předchozích investic. Investovala jsem tedy dál a momentálně to je dohromady asi 200 000 Kč.

Máte nějaké neplatiče?

P.D.: Ano, bohužel teď nedávno jeden z dlužníků přestal platit a vypadá to, že se k tomu moc nemá ani do budoucna. Bankerat má ve smlouvě, že pokud někdo určitou dobu nesplácí tak jak má, tak se mu zesplatní celý úvěr plus penále a úroky. To se přesně stalo. Pán má teď možnost podepsat ještě nový splátkový kalendář ale moc tomu nevěřím. Spíš se to začne vymáhat. To taky dělá Bankerát, resp. jím pověřený exekutor. Všechny návrhy na soud apod. ale řeší Bankerat, takže se o to moc starat zatím nemusím.

            Nicméně toto byla chvíle, kdy jsem si poprvé plně přečetl smlouvu s dlužníkem a obchodní podmínky a další dokumenty. Je to docela zajímavé. Dozvěděl jsem se, že v případě zesplavnění se dlužníkovi naúčtuje jednorázové 35% penále z dlužné částky. Na to máte nárok Vy, jako věřitel. Jenže potom přijde Bankerat, a ten od Vás, věřitele, chce také 35 % jednorázově z dlužné částky. Takže se to vlastně vykrátí a celých těch 35 % patří Bankeratu. Nemusíte se ale bát, že by to po Vás Bankerat začal vymáhat. Ve smlouvě je zakotveno, že to po Vás nebude chtít dřív, dokud Vám nezaplatí těch 35 % dlužník.

            Nejdřív se mi to moc nelíbilo ale pak jsem zjistil, že to vlastně zas takové zlo není. Aspoň se budou více snažit to vymáhat. Navíc Vám za každý den, kdy je půjčka nesplacena nabíhá od dlužníka 0,5% penále z nesplacené částky. A to už Vám Bankerat ani nikdo jiný nevezme.

Máte k fungování portálu nějaké připomínky? Zlepšil byste něco?

P.D.: Všechno mi přijde v pořádku. I systém, přes který se to spravuje na internetu, je docela dobrý. Navíc musím Bankerat pochválit za to, že co se týče komunikace s investory, tak je to naprosto na jedničku. Bankerat Vás mailem zpravuje o každé změně a dlužníka opravdu kontroluje a dohlíží na to, aby splácení probíhalo v pořádku. Veškerou případnou komunikaci s dlužníkem zaznamenává a Vy se na to potom můžete kdykoliv podívat.

            Jedná věc, která mi trochu vadí je, že si u sebe Bankerat nechává dlužníkovu směnku a Vám pošle jen kopii. Ono když si to v případě problémů nechcete vymáhat sám, tak to nevadí. Nicméně já bych ji stejně pro všechny případy měl radši u sebe.

Poradil byste našim čtenářům něco na závěr?

P.D.: Asi aby si vždycky četli smlouvy předem a aby radši investovali v několika malých částkách než v jedné větší.